III. WYBÓR DOBREJ AGENCJI PRACY

III. WYBÓR DOBREJ AGENCJI PRACY - Baza-pracownicy.plOstatnimi czasy bardzo dużo Polaków decyduje się na pracę w Niemczech. Niektórzy szukają zatrudnienia na własną rękę, inni zaś postanawiają skorzystać z usług specjalnych biur pośrednictwa. Ta druga opcja często jest bardziej wygodna dla wszystkich – i dla osób, które nigdy nie wyjeżdżały do pracy na zachód, i dla tych, które zarabiały już poza naszym krajem. Agencja zatrudnienia może uprościć wiele czynności – wskazuje pracodawców, pomaga w zajęciu się koniecznymi formalnościami, nierzadko organizuje także transport i zakwaterowanie. Aby jednak uchronić się od niechcianych rozczarowań, nerwów i problemów, należy wybrać pewnego, kompetentnego pośrednika. Jak trafić na wiarygodną i legalną agencję pracy?

Poszukiwanie potwierdzonych informacji

Przed podjęciem postanowienia o skorzystaniu z usług danego pośrednictwa, trzeba zweryfikować, czy funkcjonuje ono zgodnie z prawem. Należy sprawdzić, czy wybrana agencja jest wpisana do wymaganych rejestrów – między innymi do Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Powinno się też zwrócić uwagę na to, czy może ona przedstawić odpowiednie certyfikaty. Nie zaszkodzi również wywiedzieć się, jakie doświadczenie ma konkretne pośrednictwo – od ilu lat funkcjonuje i z jakimi pracodawcami współpracuje. Trzeba też poddać ocenie, jak przebiega rekrutacja oraz czego należy oczekiwać po zawiązaniu kontraktu. Takie informacje prezentuje na przykład strona internetowa Agencji Pracy oferującej zgodne z prawem zatrudnienie w Niemczech. Za każdym razem powinno się także zwracać uwagę na możliwe oszustwa finansowe – rzetelny pośrednik nie będzie żądał od swoich kandydatów płatności na przykład za przedstawienie dostępnych posad. Przed ostatecznym podjęciem współpracy, warto też zasięgnąć porady osób, które mają już doświadczenie z wybraną agencją. Rewelacyjnym źródłem informacji są fora internetowe oraz strony www zbierające oceny konkretnych pośrednictw. Dobrym pomysłem może być również rozmowa ze znajomymi – może ktoś z nich pracował już kiedyś w Niemczech i jest w stanie wskazać sprawdzonego pośrednika.

Stosując opisane wyżej zasady, można znaleźć taką legalną agencję zatrudnienia, która umożliwi nawiązanie satysfakcjonującej współpracy.